Eagle Specialty Products CRS6000B3D 6" Forged H-Beam Connecting Rod Set for Small Block Chevy
★★★★★ 4.6 59 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ibaedu.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
6.000" ESP Connecting RodsLarge 2.100" crank journal645 grams8/pkg
  • Fit type: Vehicle Specific
  • Package Dimensions: 25.146 L x 10.921 H x 27.686 W (centimeters)
  • Package Weight : 13.8 pounds
  • Made in China
Brand Eagle
Exterior Machined
Item Weight 5 pounds
Manufacturer Eagle Specialty Products
OEM Part Number CRS6000B3D
Item model number 5.1108G
Manufacturer Part Number CRS6000B3D
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
59 ratings | 24 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (50)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)